Jquery Hide ve Show fonksiyonlarının Kullanımı - Ders 2

March 9, 2018, 10:42 pm

Jquery eğitim yazısının 2. dersinde sizlere hide ve show fonksiyonlarının ne anlama geldiğine ve nasıl kullanıldığına değineceğiz...


Hide()

Hide kelimesinin türkçe karşılığı gizlemek / saklamak demektir. Hide web sitelerinde veya jquery kullandığınız herhangi bir yerde bir öğeyi saklamak/Gizlemek istediğinizde kullanmanız gereken bir fonksiyondur. Örnek vermek gerekirse bir div içerisinde uyarı metni yer alıyor ve o div'e tıkladığınızda div 'in kapanması gerekmektedir bunun için div 'in click olayına hide() fonksiyonunu yazmamız gerekmektedir.


Örnek

$("div").hide();

Butona tıklandığında kapanmasını istiyorsak aşağıdaki kodu yazıyoruz...

$(".buton").click(function(){

$("div").hide();

});Show()

Show kelimesinin türkçe karşılığı göster demektir. Show web sitelerinde veya jquery kullandığınız herhangi bir yerde bir öğeyi Göstermek istediğinizde kullanmanız gereken bir fonksiyondur. Örnek vermek gerekirse bir butona tıklandığımızda o butonla ilgili olan yeri kullanıcıya göstermek için gizli olan kısmı butona tıklandığında açabiliriz.


Örnek

$("div").show();

Butona tıklandığında açılmasını istiyorsak aşağıdaki kodu yazıyoruz...

$(".buton").click(function(){

$("div").show();

});


Note: Hide ve Show fonksiyonlarının istenirse aldıkları değerler vardır. örnek vermek gerekirse kısa bir süre durduktan sonra uyarıyı gizlemek istiyorsunuz diyelim bu olay icin tek yapmanız gereken ne kadar sürede kapanmasını istiyorsanız o uyarının onun milisaniye cinsinden olan süreyi hesaplayarak hide() fonksiyonunun parantezinin içine yazmanız yeterlidir. Bu dediklerimin aynısı Show() fonksiyonu içinde geçerlidir.